To tylko lampka wina

18.08.2018

To zdanie zaskakująco często pojawia się w różnych opowieściach o stanie błogosławionym w filmach, serialach albo książkach. Popkultura sprawiła, że część kobiet naprawdę uwierzyła w nieszkodliwość spożywania alkoholu w trakcie ciąży. Fikcja jednak swoje, a życie swoje, dlatego w poniższym artykule przybliżmy kwestię picia alkoholu w trakcie noszenia dziecka w łonie matki.

Początki

Podczas pierwszych tygodni ciąży zarodek jest dość odporny na wszelkie wybryki (często nieświadomej swojego stanu matki). W tym okresie organizm działa na zasadzie wszystko albo nic – jeśli coś ma się stać, to najprawdopodobniej będzie to poronienie. Picie alkoholu w tym okresie zwiększa szansę na “niedoniesienie” dziecka do porodu.

Tomografio powiedz przecie, kto ma rację na tym świecie?

Chociaż w tej kwestii brakuje całkowitej jednoznaczności, to żaden lekarz nie posunie się do stwierdzenia, że kobieta MOŻE bezpiecznie pić alkohol, kiedy w jej łonie znajduje się dziecko. Każdy kieliszek wina, wódki lub piwo, które wypijesz, trafi także do Twojego dziecka, co może spowodować trwałe uszkodzenia płodu. W Polsce rocznie przychodzi na świat ok. 9 000 dzieci z zaburzeniami rozwojowymi, spowodowanymi niczym innym, jak piciem alkoholu w trakcie różnych etapów ciąży. Badania tomograficzne nie pozostawiają wątpliwości – organizmy dzieci cierpią nawet na kontakcie z “tylko jedną lampką wina”.

Ty pijesz - dziecko wchłania

Jedną z przyczyn jest fakt, że część narządów w ciele dziecka wykształca się do 12 tygodnia, ale pełną funkcjonalność mogą zyskać nawet po narodzinach. Oznacza to, że możliwości wątroby i nerek do przetwarzania oraz filtrowania szkodliwych substancji są również znacznie ograniczone, o ile w ogóle występują, przez co większa ilość alkoholu trafia do mózgu nienarodzonego jeszcze dziecka. Jednymi z najpoważniejszych konsekwencji, które mogą być spowodowane piciem alkoholu w trakcie ciąży są:

 

  • zespół ADHD,
  • uszkodzenia mózgu,
  • opóźnienie lub zaburzenia wzrostu,
  • wady serca,
  • wady nerek,
  • problemy z narządami wzroku i/lub słuchu,
  • wystąpienie FAS/FAE.

To tylko lampka wina?

Zachowaj trzeźwość w trakcie ciąży. Nie ryzykujesz tylko swojego zdrowia, ale także zdrowie i przyszłość swojego dziecka. To tylko lampka wina dla ciebie – to aż lampka wina dla Twojego dziecka, które nie umie radzić sobie z alkoholem tak, jak dorosły człowiek. Przyszła mama, która spożywa alkohol, dostarcza go także swojemu dziecku. Alkohol przenika przez łożysko i po ok. 40 min. jego stężenie u płodu jest zbliżone do stężenia alkoholu we krwi matki.


Nie przeraża Cię to?